Notice: Undefined index: action in /home/shekoufa/public_html/wp-content/themes/astra-child/functions.php on line 2
0 تا 100 نگهداری و مراقبت از گیاه زاموفیلیا (زامیفولیا) | گل و گیاه شکوفانه
zamiifolia

زاموفیلیا (زامیفولیا)

زامیفولیا با نام انگلیسی Zamiifolia، بومی شرق آفریقا، از جنوب کنیا تا شمال شرقی آفریقای جنوبی بوده و از راسته Zamioculas است. نام علمی گیاه زاموفیلیا Zamioculcas zamiifolia بوده و در خانوده گل‌شیپوریان (Araceae) قرار می‌گیرد.

گل زاموفیلیا یا زامفولیا یا زامیفولیا یک گیاه خاص و مقاوم برای نگهداری در منزل است که با برگ‌هایی سبز و ساقه قطور آن زیبای خاصی را به دکوراسیون داخلی خانه می‌دهد.

 این گیاه به نور کم مقاوم است و بنابراین انتخاب مناسبی برای نگهداری آن در موسسات و اداره‌جات می‌باشد.

 زاموفیلیا یک گیاه همیشه سبز است و از بین بردن آن بسیار سخت‌تر از نگهداری آن می‌باشد.این گیاه در هر شرایطی رشد می‌کند.

 برگ‌های براق و چرم مانند آن در رنگ‌های زامفولیا بلک، ابلق، سبز زیبایی خاصی را به محیط می‌بخشد. در انتهای ساقه گیاه ریزوم وجود دارد و مانند کوهان شتر آب را در خود ذخیره می‌کند.

آبیاری گل زاموفیلیا / زامفولیا/ زامیفیلیا

با توجه به اینکه زامیفولیا دارای غده‌هایی است که قدرت ذخیره آب را دارد به آبیاری زیادی نیاز ندارد. باید بین دو آبیاری زامفولیا اجازه دهید خاک آن تا دو بند انگشت خشک شود. 

برای اطمینان از رسیدن زمان آبیاری می‌توانید خاک آن را با خلال دندان یا سیخ جوجه یا انگشتان خود چک کنید.

 توجه داشته باشید اگر در آبیاری زاموفیلیا زیاده روی کنید ریشه‌های آن پوسیده می‌شود و اگر مدت طولانی به آن آب نرسانید ریزوم‌ها(غده) کوچک شده و گیاه قدرت خود را از دست می‌دهد. 

نور لازم برای گل زامفولیا

گل زامفولیا یا زامیفولیا می‌تواند در محیط کم نور و حتی با نور مصنوعی سالم بماند اما رشد آن کم می‌شود.

 نور غیر مستقیم و متوسط برای رشد زاموفیلیا مناسب است. از قرار دادن گیاه در نور مستقیم خورشید جلوگیری کنید. نور شدید آفتاب باعث سوختگی برگ ها می‌شود.

نور لازم برای گیاه زامیفولیا

دمای مناسب گل زامیفولیا

گل زامفولیا مربوط به مناطق گرم‌سیری است و از قرار دادن آن در مکان‌هایی با دمای کم‌تر از 8 درجه سانتی گراد جلوگیری کنید.

دمای مناسب برای زاموفیلیا 15 تا 30 درجه سانتی گراد است. در دماهای بالا اطراف گیاه را باید برای تامین رطوبت آب پاشی کرد.

رطوبت / زامیفولیا

گل زامفولیا به رطوبت متوسطی نیاز دارد که روند رشد آن را بهبود می‌بخشد.

اما در مناطق خشک هم به خاطر داشتن برگ‌های چرم مانند و مقاوم می‌توان از آن نگهداری کرد. رطوبت 50 درصدی برای رشد زامیفولیا بلک مناسب است.

می‌توان در ایام گرم سال که رطوبت کم می‌شود، اطراف این گیاه زیبا را غبارپاشی نمود یا برای آن جزیره درست کرد تا رطوبت مورد نیاز آن فراهم شود. چراکه کاهش رطوبت نوک برگ‌ها را قهوه‌ای میکند.

عکس گل زاموفیلیا / زامفولیا

روش تکثیر / زاموفیلیا

تکثیر گل زامیفولیا آسان‌تر از چیزی است که تصور می‌کنید. دو روش برای تکثیر زاموفیلیا وجود دارد. 

 • تکثیر زامیفولیا با قلمه برگ :

یک برگ را از ساقه زامفولیا جدا کنید. بگذارید چند ساعتی بماند تا شیره آن خشک شود. قلمه برگ را پس از گذشت چند ساعت در خاک مرطوب قرار دهید. 

تنها کافیست انتهای قلمه برگ گل زاموفیلیا در خاک  قرار گیرد. زیادی قلمه را در عمق خاک نکارید چراکه باعث پوسیدگی و از بین رفتن قلمه زامیفولیا خواهد شد.

قلمه زاموفیلیا را در مکانی گرم قرار دهید. آبیاری قلمه را پس از خشک شدن خاک زامیفولیا فراموش نکنید. ریشه‌دهی گل زاموفیلیا بسیار زمان‌بر است پس صبور باشید.

 حتی گاهی ممکن است ریشه‌دهی زامیفولیا تا یک سال هم زمان ببرد پس نامید نشوید!

قلمه زاموفیلیا را بررسی کنید. اگر قلمه گل زامفولیا پوسیده شده بود به آرامی خاک اطراف قلمه زامیفولیا بلک را کنار بزنید اگر غده‌های ریزی وجود داشت، قلمه جواب داده است. 

مجددا غده گل زامیفولیا را با خاک بپوشانید و شرایط آبیاری و نور کافی را برای آن فراهم کنید تا جوانه جدید سریع تر از خاک بیرون بیاید. 

اگر قلمه زاموفیلیا پوسیده شد اما در خاک آن غده‌ای وجود نداشت دیگر امیدی به آن نداشته باشید. مجددا قلمه‌گیری کنید و شرایط نگهداری زامیفولیا را برای آن فراهم کنید.

 • تکثیر زامیفولیا ریزوم :

روش تکثیر زامیفولیا با ریزوم بسیار آسان و سریع می‌باشد. گیاه زاموفیلیا را از گلدان آن خارج کنید. غده‌های زامیفولیا را با ساقه‌های آن جدا کرده و در چند گلدان مختلف بکارید. 🙂

 • تکثیر زامیفولیا از طریق ساقه :

  مانند تقسیم از طریق برگ است.

خاک مناسب زاموفیلیا

زامیفولیا به دلیل داشتن ریزوم باید خاک مخصوص به خود را داشته باشد. خاک گیاه زاموفیلیا باید آب اضافی را به راحتی از خود عبور دهد.

 اگر آب اضافه در خاک به مدت زیادی بماند باعث پوسیدگی ریزوم‌های زامیفولیا می‌شود. 

مخلوط خاک کاکتوس با مقداری پرلیت و یا ماسه را به عنوان خاک زامیفولیا در نظر داشته باشید.

 این خاک باعث خروج آب اضافه شده و آب زیادی را در خاک زاموفیلیا نگه نمی‌دارد. همچنین گلدان زامیفولیا باید دارای زهکش مناسب باشد تا آب اضافه از گلدان خارج شود.

کود مناسب زاموفیلیا

زامیفولیا گیاه مقاوم و سرسختی است و به کود نیازی ندارد. اگر میخواهید رشد گیاه زاموفیلیا افزایش پیدا کند، در فصل رشد گیاه از کود مایع رقیق شده استفاده کنید.

برای موثر بودن کوددهی زامیفولیا، زمان آبیاری به آن کود دهید. کوددهی زمان آبیاری هم باعث می‌شود گل زاموفیلیا مواد لازم را بهتر جذب کند و هم از سوختگی گیاه به دلیل کوددهی جلوگیری می‌کند.

کود مناسب زامیفولیا، کود آهن است که موجب سبزینگی برگ‌های آن می‌شود. استفاده از کود 20-20-20 نیز برای آن مناسب است.

گلدهی و میوه / زامیفولیا

گلدهی زامیفولیا به ندرت اتفاق می‌افتد. اگر شرایط آب و هوایی و رشد برای آن فراهم باشد در تابستان ممکن است شاهد گل‌های سفید رنگ آن باشید. 

گل‌های زاموفیلیا شبیه به گل‌های یکی دیگر از خانواده خود ( خانواده آراسه) به نام اسپادیکس است.

تعویض گلدان / گل زاموفیلیا

زامیفولیا به دلیل رشد بسیار آهسته آن نیاز چندانی به تعویض گلدان ندارد. برای تعویض گلدان زاموفیلیا انتهای گلدان گیاه زاموفیلیا را بررسی کنید.

 اگر ریشه‌های گل زامیفولیا از انتهای گلدان خارج شده بود بهترین زمان برای تعویض گلدان است. 

تقریبا می‌توان گفت اگر در سال‌های اول که گل زامیفولیا جوان است رشد آن نیز خوب باشد گلدان زامیفولیا نیاز به تعویض دارد. در فصل بهار گلدان آن را تعویض کنید.

بیماری گل زامفولیا / زامیفولیا

اگر میخواهید گیاه زاموفیلیا خود را نابود کنید حتما زیاد آن را آبیاری کنید. یکی از مشکلات اصلی و مرسوم زامیفولیا آبیاری زیاد آن است. 

زاموفیلیا در برابر آفت‌ها و بیماری‌های زیادی مقاوم است. اگر آبیاری زامیفولیا را تنظیم کنید به احتمال زیاد در نگهداری زاموفیلیا به مشکل خاصی برنمی‌خورید.

یکی از مشکلات بسیار نادر برای گیاه زاموفیلیا ایجاد شته بر روی این گیاه است. اگر در فصل گرما گل زاموفیلیا را در فضای باز نگهداری کنید ممکن است چنین مشکلی برای آن پیش بیاید.

 اگه لکه‌های زرد رنگی را بر روی برگ‌های زاموفیلیا (زرد شدن گل زامیفولیا) مشاهده کردید آنگاه باید با دقت برگ‌های زامیفولیا را نگاه کنید تا اطمینان حاصل کنید که گیاه دچار آفت شته شده است. 

شته‌ها بسیار کوچک هستند و هر لکه زرد رنگی نیز حکایت از شته ندارد! (هر گردی که گردو نیست :)) شته‌ها معمولا مایع چسبناکی را بر روی برگ‌ها به جا می‌گذارند. 

برای از بین بردن شته‌ها محلول آب و صابون را بر روی گیاه اسپری کنید. اگر تنها یکی دو برگ دچار آفت شده‌اند آن دو برگ را جدا کنید تا قسمت‌های دیگر گیاه را درگیر نکند.

 • زرد شدن و ریزش برگ های پایینی گل زاموفیلیا با بالا رفتن سن گیاه اتفاق می‌افتد و امری طبیعی است. اگر برگ ریزی در گیاه زاموفیلیا زیاد باشد علت آن آبیاری زیاد است!
 • قهوه‌ای شدن برگ‌های گل زامفولیا نیز به دلیل آبیاری زیاد است! پس از خشک شدن کامل خاک گلدان زاموفیلیا آن را آبیاری کنید.
 • قهوه‌ای شدن نوک برگ‌های گل زامیفولیا می‌تواند به علت خشکی محیط باشد. اطراف گیاه را اسپری کنید و رطوبت محیط را افزیش دهید.

هرس گیاه / گل زاموفیلیا

زامیفولیا نیاز به هرس کردن ندارد. اگر برگ های پایینی گیاه با افزایش سن آن زرد شدند بهتر است آن‌ها را جدا کنید.

نوع و گونه / گل زامفولیا

زامیفولیا چهار نوع مختلف دارد:

گل زاموفیلیا سبز (زامیفولیا یشمی): 

 • زامیفولیا سبز متداول‌ترین و قدیمی‌ترین نوع گل زاموفیلیا است. نسبت به دیگر نوع‌های زامیفولیا، زاموفیلیا سبز طرفداران بیشتری داشته و محبوب‌تر است.

زاموفیلیا سبز

گل زاموفیلیا بلک (زامیفولیا بلک):

 اسم‌های دیگر زاموفیلیا بلک، کلاغ سیاه (black crow) و همچنین زاموفیلیاف است. برگ‌های گل زاموفیلیا بلک به رنگ بنفش تیره و تقریبا سیاه است. 

زامیفولیا بلک جزء گونه‌های کمیاب است. برگ‌های جدید زامیفولیا بلک در ابتدا سبز رنگ هستند. به مرور زمان این برگ‌ها تیره شده و به بنفش مایل به سیاه درمی‌آیند.

زاموفیلیا بلکگل زاموفیلیا ابلق:

زامیفولیا ابلق از نوع گل زاموفیلیا بلک خاص‌تر و کمیاب‌تر است. زاموفیلیا ابلق رگه‌هایی به رنگ کرم و طلایی بر روی برگ‌های خود دارند. 

به دلیل خاص بودن و کمیاب بودن این نوع از زاموفیلیا قیمت بسیار بالایی دارند. برای آنکه رنگ رگه‌های روی برگ زامیفولیا ابلق تغییر نکند باید نور بیشتری نسبت به نوع‌های دیگر زاموفیلیا برای آن فراهم کنید.

نور زاموفیلیا

 • گل زامفولیا زامیکرو :

زامیکرو (ZZ Plant Zamicro) نوع چهارم از انواع زامیفولیا است که با نسبت به دیگر نوع‌های آن اندازه کوچک‌تری دارد. به زامیکرو زاموفیلیا کوتوله نیز گفته می‌شود.

 حداکثر طول زامیکروها 50 سانتی متر است. زامیکروها تنها ضخامت برگ‌هایشان کم‌تر است و از نظر شکل، رنگ و سایز برگ‌ها مانند گل زامفولیا معمولی است.

نوع زامیکرو در ایران وجود ندارد.

آبیاری زاموفیلیا

رشد و ارتفاع گیاه / زاموفیلیا

زامیفولیا حداکثر ۱۰۰ سانتی متر میتواند رشد داشته باشد اما بیشتر از این اندازه در مناطق بومی رشد می‌کند.

مزایا و معایب / زامیفولیا

Zamioculcas zamiifolia، زاموفیلیا، زامفولیا یا زامیفولیا که معمولاً به عنوان ZZ Plant شناخته می‌شود، بدون شک یک جواهر واقعی برای فضای خانه و محل کار شما است.

این گیاه، یک گیاه همه کاره است که رشد و پرورش آن به شما لذت واقعی می‌دهد. از آنجایی که رشد این گیاه بسیار آسان و ساده است، زاموفیلیا مورد علاقه والدین است.

ناگفته نماند برگ‌های براق، شاخ و برگ‌های تیره و بافت سرسبز آن، این گیاه را به یک گیاه آپارتمانی دوست داشتنی تبدیل کرده است.  به غیر از زیبایی، گیاه زامیفولیا مزایای دیگری نیز به همراه دارد:

 

مزایا زامیفولیاچیست

 • نگهداری آسان زامیفولیا

این گیاهان به دلیل طبیعت سر سبز و نگهداری آسان آن، طرفداران بسیاری دارد. 

مراقبت از زامیفولیا بسیار آسان است و می‌تواند در خاک خشک و شرایط نوری کم زنده بماند. آن‌ها همچنین می‌توانند تغییرات دما و رطوبت را تحمل کنند.

 • خواص تصفیه هوا گل زامفولیا

باعث کاهش آلاینده‌های موجود در هوا می‌شود.  بر اساس مطالعات ناسا، گیاه ZZ در حذف آلاینده‌های مضر مانند فرمالدئید، بنزن، زایلن، ‌تری کلرواتیلن، تولوئن و دی اکسید کربن از هوا بسیار کارآمد است.

 این جنبه به گیاه زاموفیلیا برتری می‌بخشد و جایگاه خوبی در اتاق خواب و دفاتر کاری دارد.

 • مفید در فنگ شویی

حسی سرشار از زیبایی و دوست داشتن را به شما القا می‌کند. گیاه زامیفولیا که “درخت ثروت” نیز نامیده می‌شود، نقش اصلی و اساسی را فنگ شویی (Feng Shui) ایفا می‌کند.

 طبق افسانه‌ها، این گیاه در درجه اول با رشد، خوش شانسی و ثروت همراه است. گل زامفولیا در حذف انرژی‌های منفی و انتقال حالات خوب مفید است.

 • استرس را کاهش می‌دهد

بر کسی پوشیده نیست که گیاهان تسکین‌دهنده استرس هستند. گیاهان زامیفولیا از بین برنده استرس هستند. 

همچنین اضطراب را کاهش می‌دهد، تنش را از بین می‌برد، خلق و خو را بهبود می‌دهد و جرقه‌های خلاقیت را برمی انگیزد.

 • خاصیت درمانی

 از برگ های زامیفولیا در کشور تانزانیا نیز جهت درمان بیماری‌ها و دردهای موضعی استفاده می‌شود.

 • ارزش زینتی

گل زاموفیولیا یا زامفلیا ارزش تزئینی نیز دارند.  گیاهی که می‌تواند زیبایی منزل شما را بهبود بخشد. برگ‌های براق و ساقه‌های عمودی آن حس گرما و عشق و محبت را به فضای اطراف خود می‌دهد.

نکته: توجه به این نکته بسیار مهم است که شیره این گیاه سمی است و باید از خوردن آن و قرارگیری آن در دسترس کودک و حیوانات اهلی خودداری شود. 

لمس ساقه و برگ گیاه مشکلی ایجاد نمی‌کند و می‌توان به راحتی از آن نگهداری کرد.

 

زامیفولیا قیمت :

قیمت این گل با توجه به نوع آن بسیار متفاوت است.

 • قیمت زاموفیلیا ابلق :

قیمت زامیفولیا ابلق از یک میلیون تومان شروع می‌شود. در واقع برگ گیاه زاموفیلیا پایه مادری ابلق به این قیمت فروخته می‌شود.

 • قیمت زامیفولیا بلک :

برگ زامیفولیا بلک غده‌دار 24 هزار تومان می‌باشد و قیمت گل زاموفیلیا بلک به 1 میلیون تومان نیز می‌رسد.

 • قیمت زاموفیلیا سبز (زامیفولیا یشمی):

حداقل قیمت زامیفولیا سبز مربوط به برگ غده‌دار آن است که به قیمت 15 هزار تومان فروخته می‌شود.
5/5 - (26 امتیاز)

۱ دیدگاه دربارهٔ «زاموفیلیا (زامیفولیا)»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.