Notice: Undefined index: action in /home/shekoufa/public_html/wp-content/themes/astra-child/functions.php on line 2
بهترین راه نگهداری از درخت لیمو شیرین | گل و گیاه شکوفانه
گلدان لیمو شیرین

نگهداری و مراقبت از درخت لیمو شیرین

لیمو شیرین به انگلیسی sweet lemon و نام علمی Citrus limetta یکی از میوه‌های محبوب فصل سرماست. این نوع از درخت لیمو تا 4 متر رشد می‌کند. طول برگ‌های آن بین 6 تا 17 سانتی‌متر است. گل‌های درخت لیمو شیرین سفید رنگ است. هنگام رسیدن میوه آن به رنگ زرد تیره در می‌آید. درخت لیمو شیرین از جمله مرکباتی است که برای مناطق گرمسیر شمالی و جنوبی کشور همچون استان‌های هرمزگان، کرمان، فارس، گرگان، گیلان و مازندران مناسب است. 

لیمو شیرین

کاشت درخت لیمو شیرین در گلدان

لیمو شیرین به گرما و مقداری رطوبت جهت رشد نیاز دارد. در فصل سرما و با کاهش دما برگ‌های این درخت لیمو شروع به ریختن می‌کند. و اگر در مناطق سردسیر زندگی می‌کنید حتما باید آن را به محیط گرم خانه منتقل کنید. درخت لیمو شیرین در خانه را در قسمت پنجره جنوبی قرار دهید. برای اینکه بتوانید در تمام فصول سال آن را در منزل نگهداری کنید باید شرایط رشد آن فراهم باشد. نور زیاد، تابش مستقیم آفتاب، مقداری رطوبت، جلوگیری از یخ زدگی و در امان بودن از هوای سرد یعنی دمای کم‌تر از 10 درجه سانتی‌گراد شرایط مطلوبی برای رشد لیمو شیرین محسوب می‌شود.

لیمو شیرین در گلدان

لیمو شیرین نسبت به دیگر مرکبات با هوای سرد سازگارتر بوده و مقاومت بیشتری دارد. تا زمانیکه دما به 6 درجه زیر صفر نرسد درخت لیمو شیرین خشک نخواهد شد. اما برای رشد بهتر و جلوگیری از توقف رشد به دمای بالاتر از 10 درجه سانتی‌گراد نیاز دارد.

آبیاری درخت لیمو شیرین

آبیاری درخت لیمو بستگی به دما و نوع خاک دارد. هرچه هوا گرم‌تر باشد، باید آبیاری بیشتر انجام شود. هرچه خاک سبک‌تر باشد، آب کم‌تری را نگه داشته و درنتیجه فواصل بین آبیاری درخت لیمو باید کم‌تر شود. اگر لیمو شیرین را در گلدان کاشته‌اید به گونه‌ای آن را آبیاری کنید که کمی آب از گلدان خارج شود. یعنی کل خاک لیمو شیرین مرطوب شود.

تکثیر درخت لیمو شیرین 

لیمو شیرین را می‌توان از طریق بذر، قلمه و پیوند تکثیر کرد. کاشت بذر لیمو شیرین آسان است و گیاه جدیدی تولید می‌شود اما حدود 6 سال طول می‌کشد تا درخت لیمو به گلدهی و میوه برسد. اما روش تکثیر از طریق قلمه حدود 3 سال طول می‌کشد تا بارور شود. اما باید در این روش، تکثیر از طریق درخت بالغ انجام شود تا قلمه لیمو شیرین سریع‌تر به میوه و گلدهی برسد.

عکس درخت لیمو شیرین

برای اطلاعات بیشتر در زمینه درخت لیمو می‌توانید به مقالات شکوفانه‌ و بخش درخت لیمو ترش مراجعه کنید.

برای تقویت مو بسیار مفید است.

  • خوردن لیمو شیرین باعث جلوگیری از ریزش مو می‌شود.
  • قبل از خواب مو و کف سر را به آب لیمو شیرین آغشته کرده و ماساژ دهید. صبح آن را بشویید.
  • ترکیب آب لیمو شیرین با روغن زیتون و روغن نارگیل باعث جلوگیری از شوره و موخوره می‌شود.
  • آب لیمو شیرین را گرفته با حنا مخلوط کرده و بر سر بگذارید. دو ساعت صبر کرده و موهای خود را بشویید. این کار باعث تقویت ملانین مو می‌شود.

از جمله خواص لیمو شیرین درمان سرما خوردگی، تقویت پوست و مو، تقویت سیستم ایمنی بدن، کاهش گرفتگی عضلات، کمک به بینایی و کاهش کلسترول است. همچنین از دیگر خواص لیمو شیرین برای اسپرم است که آن را زیاد کرده و به تقویت قوای جنسی مردان کمک می‌کند. خواص لیمو شیرین برای فشار خون باعث می‌شود که پتاسیم موجود در آن فشار خون را کنترل و درمان کند.

4.9/5 - (40 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.