Notice: Undefined index: action in /home/shekoufa/public_html/wp-content/themes/astra-child/functions.php on line 2
پرورش و نگهداری گل ادریسی | گل و گیاه شکوفانه
گل ادریسی

نحوه نگهداری گل ادریسی یا هورتانسیا

گل هورتانسیا یا گل ادریسی، بومی کشورهای چین و ژاپن است و در هر دو کشور آن را با نام هورتانسیا می‌شناسند. گل ادریسی هم در فضاهای سبز استفاده می‌شود و هم در گلدان کاشته می‌شود. هورتانسیا در فضای آزاد به شکل درختچه رشد کرده و گل‌های زیاد و رنگارنگ آن توجه همه را به خود جلب می‌کند. گل ادریسی در محیط آپارتمان هم قابل نگهداری در گلدان است اما باید توجه کرد که این گل به نور زیادی احتیاج دارد بنابراین اگر میخواهید این گل زیبا به گلدهی برسد حتما نور لازم برای آن را تامین کنید.

اطلاعاتی که در زمینه گل ادریسی یا هورتانسیا در این مقاله خواهید خواند:

آبیاری

گل ادریسی به آبیاری زیادی نیاز دارد به خصوص اگر آن را در مکان پرنورتری قرار دهید باید تعداد دفعات آبیاری گل ادریسی را افزایش دهید. گل هورتانسیا تمایل دارد که خاک مرطوبی داشته باشد. اما اگر در مکان کم نورتری قرار دارد و دمای محل نگهداری آن پایین است آبیاری گل هورتانسیا را کاهش دهید.

آبیاری هورتانسیا

نور لازم

گل ادریسی به نور زیاد احتیاج دارد. بهترین نور لازم برای گل هورتانسیا نور بعد از ظهر و نور صبح است. تابش نور مستقیم ظهرگاهی ممکن است گیاه را بسوزاند.

نور لازم

 

دمای محیط

دمای لازم برای نگهداری هورتانسیا 15 الی 20 درجه سانتی گراد است. این دما برای رشد گل ادریسی مناسب بوده و در دمای پایین گلدهی می‌کند. هرچه دمای هوا افزایش یا کاهش یابد گلدهی ادریسی کاهش یافته یا متوقف خواهد شد.

دما

رطوبت

گل ادریسی گیاهی رطوبت دوست است بنابراین به خصوص در زمان‌های گرم سال حتما برای آن جزیره درست کنید و هنگامی که گیاه در سایه قرار دارد آن را غبارپاشی کنید. به هیچ عنوان در تابش نور خورشید گیاه را اسپری نکنید چراکه باعث ایجاد سوختگی در گیاه می‌شود.

رطوبت

خاک مناسب

خاک مناسب برای  گیاه ادریسی ترکیبی از کود برگ، کوکوپیت و پرلیت است تا آب به راحتی از خاک عبور کند و زهکشی به خوبی انجام شود.  گیاه هورتانسیا به اسیدیته حدود 6 نیاز دارد و مخلوط خاک برگ به علت مواد ارگانیکی که دارد باعث رشد بهتر گیاه می‌شود.

خاک

کوددهی (تغذیه مناسب)

کودهای ملایم با فرمول ۱۰-۱۰-۱۰ کود مناسب برای گل ادریسی است. کودهای قوی‌‎تر که نیتروژن بیشتری داشته باشند باعث رشد علفی گیاه شده و ساقه‌ها بلند می‌شوند. کمبود آهن در گل هورتانسیا باعث زرد شدن برگ‌ها می‌شود بنابراین از کوهای حاوی آهن استفاده کنید.

کود

تعویض گلدان گل ادریسی

گل ادریسی از آنجاییکه رشد خوبی دارد بهتر است از همان اول در گلدان بزرگی کاشته شود بنابراین نیاز به گلدان کوچک و بستر کاشت قلمه ندارد.

برای تعوی گلدان ادریسی یا انتقال آن به باغچه باید توجه کنید که رنگ گل چگونه است. اگر گلهای هورتانسیا آبی باشد به بستر اسیدی نیاز دارد. بنابراین از کود اسیدی برای آن استفاده کنید. و اگر گل‌های هورتانسیا صورتی رنگ است از کود بازی استفاده کنید. 

کاشت

 

رشد و ارتفاع گیاه

گل ادریسی در بهترین شرایط رشد خود به 2.5 متر می‌رسد.

ارتفاع

4.8/5 - (14 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.