Notice: Undefined index: action in /home/shekoufa/public_html/wp-content/themes/astra-child/functions.php on line 2
نقش گیاه بر زندگی انسان | گل و گیاه شکوفانه
خونه باغ

نقش گیاه بر زندگی انسان (تاثیر روانی)

گیاهان نقش بزرگی را در زندگی انسان و دیگر حیوانات دارند. در این مقاله سعی بر روشن شدن تاثیر گیاهان بر روان انسان داریم. رفتن به دل طبیعت و دور شدن از فضای سیستماتیک و پر از دود شهری، نظاره کردن گلبرگ‌های لطیف گل‌ها، غنچه نشکفته و زیبا، شکوفه‌های بهاری و دلربا، گل‌های رنگارنگ و با طراوت، ترکیب موزن رنگ‌های گل‌ها و درختان، چشم انداز بهجت آور باغ و بوستان و جنگل ها بر روح و روان انسان تاثیر شگرفی می‌گذارد. روح انسان از غم‌ها و افسردگی‌ها دور شده و غرق در لذت و شادی می‌شود.

اسالم خلخال

تاثیر گیاهان بر روح و روان انسان:

در سازمان بهداشت جهانی، سلامتی مثلث رفاه جسمی، روانی و اجتماعی است و هیچ‌کدام بر دیگری برتری ندارد.

مطالعات بسیاری توسط پژوهشگرانِ دانشگاهِ (RUTGERS) در ایالت نیوجرسی آمریکا در رابطه بین گل و گیاه و سلامت روانی افراد انجام شده است. در این راستا مطالب زیر جهت افزایش بهداشت و سلامت روان ارائه شده است.

  • یکی از موارد تاثیر گیاهان بر روان انسان ، تغییر روحیه و افزایش هیجان مثبتی است که به واسطه ارتباط انسان با گل و گیاه و طبیعت در او شکل می‌گیرد.

انسان و طبیعت

روحیه افراد به سرعت با گل و گیاه تغییر کرده و هیجانات مثبت در افراد شکل می‌گیرد. حتی می‌توان با دادن گل به فردی که دوستش دارید در او شادی و نشاط را ایجاد کنید. با هدیه دادن گل می‌توان لبخند شخص مورد علاقه را در صورت او دید و این اولین نشانه تاثیر گل بر روحیه و روان افراد است. این حس نشاط و سرزندگی بعد از دریافت گل و گیاه در همه افراد با هر سن و سالی وجود دارد. 

  • یکی دیگر از فواید گیاه بر زندگی انسان دوری او از غم و اندوه و برانگیختن احساس شادی، آرامش، مثبت اندیشی در انسان است.

آرامش در طبیعت

تحقیقات نشان می‌دهد که خریدن، کاشتن و پرورش گل و گیاه تاثیر مستقیمی بر آرامش، مثبت اندیشی و دوری از افکار منفی دارد. این امر باعث می‌شود افراد کم‌تر دچار افسردگی و ناراحتی شوند. پرورش گیاهان و ارتباط طولانی مدت با گل‌ها تاثیر روانی مثبت بر انسان دارد و حال بد او را به سرعت بهبود می‌بخشد.

مطالعات نشان داده‌اند اشخاصی که در محیط اطرافشان گل و گیاه وجود دارد، به میزان ۲ تا ۴ برابر از دیگر افراد آرام‌تر، مهربان‌تر، شادتر و با گذشت‌تر هستند. حتی ارتباط با این افراد نیز بر روحیه و آرامش انسان تاثیر بسیار زیادی می‌گذارد.

بنابراین محققان توصیه می‌کنند که همیشه یک شاخه گل یا یک گلدان کوچک را در معرض دید خود قرار دهید.

  • از جمله تاثیر گیاهان بر روان انسان ، برقراری ارتباط بهتر و آسان‌تر میان افراد است.

هدیه ای از گل

دادن هدیه یا گرفتن آن یکی از راه‌های برقراری ارتباط بین افراد است. یکی از بهترین هدایا که باعث شادی و حس نشاط در انسان می‌شود گل و گیاه است. هدیه دادن آن هم به شکل گل و گلدان در بین اعضای خانواده به ویژه همسران بسیار اهمیت دارد.

  • یکی از نقش‌های دیگر گیاهان در  به وجود آوردن حس شادی، رضایت، صمیمیت و آرامش در افراد است.

گلهای رنگارنگ

گل‌ها و گیاهان نگرش و احساس مثبت را به زندگی ارمغان می‌آورند و آرامش، احساس شادی و رضایت، صمیمیت و آرامش را در افراد ایجاد می‌کنند.

رنگ‌های گل‌ها نیز نقش مهمی را بر سلامت روان اشخاص ایفا می‌کنند. گل‌هایی که رنگ‌های ملایمی نظیر صورتی، سفید و بنفش دارند باعث آرامش اشخاص می‌شوند. گل‌هایی که رنگ‌های گرم و تند نظیر قرمز، زرد، نارنجی دارند باعث می‌شوند خلق افراد به سمت هیجانات مثبت و سرزندگی سوق پیدا کند.

عکس طبیعت:

 

4.8/5 - (19 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.