Notice: Undefined index: action in /home/shekoufa/public_html/wp-content/themes/astra-child/functions.php on line 2
نقش گیاه بر زندگی انسان(تاثیر دارویی) | گل و گیاه شکوفانه
گیاهان دارویی

نقش گیاه بر زندگی انسان (تاثیر دارویی)

گیاهان سهمی بزرگ در زندگی انسان‌ها دارند. بسیاری از نیازهای انسان توسط همین گیاهان و گل‌ها برطرف می‌شود. حتی در پوشاک و لباس نیز از رنگ متنوع گل‌ها نیز استفاده می‌شود. تامین خوراک و داروی انسان نیز یکی دیگر از بهره‌های گیاهان به انسان است. در برخی از گیاهان برگ‌ها و در برخی دیگر میوه و یا حتی ریشه خواصیت درمانی دارد. گیاهان یکی از هزاران نعمت خدادادیست که به وسیله آن دانشمندان طب، بیماران را از شر بیماری خلاص کرده و آن‌ها را بهبود می‌دهند.

گیاهان در معرض استفاده بی‌رحمانه انسان‌ها برای کسب درآمد ناچیز  در مرز نابودی قرار گرفته‌اند. اداره ملی حفاظت محیط زیست جهت حفظ منابع طبیعی و گیاهان باید تدابیری بیندیشند. گیاهان علاوه بر مصارف دارویی، درمانی و پوشاک به حفظ رطوبت خاک و ماندگاری یخچال‌ها کمک بسیاری می‌کنند.

نقش گیاهان دارویی در زندگی انسان

گیاهان دارویی در بهداشت و درمان سراسر دنیا نقش به سزایی دارند. نقش گیاهان دارویی در زندگی انسان بسیار مشخص و واضح است. استفاده از گیاهان دارویی در اشکال مختلفی صورت می‌گیرد به صور مثال به صورت‌های گیاه تازه، خشک یا پودر شده، دم کرده، جوشانده، شربت، روغن های گیاهی و اسانس های فرآوری شده مورد استفاده قرار می‌گیرد. گیاهان دارویی از جنس طبیعت است و به همین دلیل تناسب بیشتری نیز با بدن انسان دارند. داروهای شیمیایی در مقایسه با گیاهان دارویی، عوارض جانبی دارد و باعث می‌شود که مصرف کنندگان آن به بیماری ها و اختلالات جسمانی مبتلا شوند. بنابراین استفاده از روش‌های سالم و طبیعی نه تنها ضرر داروهای شیمیایی را ندارد بلکه منجر به بهبود در سایر جنبه‌های زندگی از جمله خواب، خوراک، روابط اجتماعی، طرز تفکر، رفتار، احساسات و عواطف خواهد شد. بنابراین ارائه اطلاعات کافی و مناسب در زمینه گونه‌ها مختلف گیاهان دارویی باعث بهبود در سبک زندگی خواهد شد.

یک گیاه ممکن است در درمان چندین بیماری بسیار موثر عمل کند اما گیاهی دیگر نیاز به ترکیب با گیاهان دیگر داشته تا تاثیر آن چند برابر شده و موثر واقع شود. در ادامه به معرفی چند گیاه و نقش گیاهان دارویی در زندگی انسان می‌پردازیم.

تعریف گیاهان دارویی

گیاهانی هستند که برخی از قسمت‌های آن‌ها از جمله ساقه، گل، ریشه و برگ دارای خواص دارویی است که بر موجودات زنده تاثیر مثبتی دارد.

گیاهان دارویی بهاری

گیاهانی هستند که با اعتدال هوا و پس از گذر از فصل سرد زمستان در دل طبیعت سبز می‌شوند. از جمله گیاهان دارویی بهاری شاملِ بنفشه سه رنگ، بهار نارنج، بیدمشک، ریواس، شاتره، کنگر و گل محمدی است.

گیاهان دارویی کوهی

گیاهان دارویی کوه دماوند شامل کنگر، گل گاوزبان، گل برفی، فیکاربا، پامچال، بومادران، مریم گلی و چای کوهی است و همچنین گیاهان دارویی استان مرکزی شامل والک، موسیر، ریواس، سماق، کنگر، کرفس کوهیف سنجد و بنه می‌باشد. درکوه دنا نیز تنوع زیادی از گیاهان دارویی یافت می‌شود که از آن‌ها می‌توان به بومادران، آویشن، مریم گلی، گل گاو زبان، بابونه، زنجبیل، شیرین بیان، رازیانه، پنیرک، مرزنجوش اشاره کرد.

عکس گیاهان دارویی کوهی

5/5 - (16 امتیاز)

۳ دیدگاه دربارهٔ «نقش گیاه بر زندگی انسان (تاثیر دارویی)»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.