Notice: Undefined index: action in /home/shekoufa/public_html/wp-content/themes/astra-child/functions.php on line 2
نگهداری و پرورش نخل ماداگاسکار | گل و گیاه شکوفانه
نخل ماداگاسکار

نگهداری و پرورش نخل ماداگاسکار

این نخل از خانواده (Apocynaceae (succulent بوده و نام علمی آن  Pachypodium lamerei است. نام فارسی این نخل، پاکیپودیوم  لامری ( نخل ماداگاسکار) می‌باشد. نام های دیگر نخل ماداگاسکار Madagascar Palm, Club Foot و Pachypodium champenoisianum است. زیستگاه اصلی نخل ماداگاسکار همان ماداگاسکار در جنوب شرق آفریقاست.

نور و دما / نخل ماداگاسکار

نخل ماداگاسکار، نور زیاد و مستقیم خورشید را می‌پسندد. به همین دلیل در محیط داخلی و فضای بسته رشد خوبی ندارد. برای نگهداری نخل ماداگاسکار در محیط داخلی منزل حتما  آن را در کنار پنجره‌های پر نور قرار دهید. نگهداری نخل ماداگاسکار در دمای کم تر از 12 درجه سانتی گراد باعث ریزش و خزان شدن برگ‌های آن می‌شود.

خاک نخل ماداگاسکار

نخل ماداگاسکار خاکی مشابه با خاک گیاهان کاکتوس را می‌پسندد. خاکی با شن و ماسه زیاد جهت نفوذپذیری بالا از پوسیدگی ریشه آن جلوگیری می‌کند.

آبیاری نخل ماداگاسکار

نخل ماداگاسکار به میزان هوای گرمی که در معرض آن قرار می‌گیرد، به همان میزان نیاز به آبیاری بیشتر دارد. اگر آبیاری نخل ماداگاسکار به اندازه کافی انجام نشود، خواهید دید که برگ‌های آن خشک شده و از بین می‌روند. زمانیکه سطح خاک به اندازه یک بند انگشت خشک شود باید نخل ماداگاسکار را آبیاری کرد. در فصل سرما باید آبیاری نخل ماداگاسکار را کم‌تر کرد. در فصل زمستان نخل ماداگاسکار نیاز به آبیاری کم‌تری دارد. توجه کنید که گلدان نخل ماداگاسکار از زهکش مناسبی برخوردار باشد. آب اضافه از گلدان خارج شود که باعث پوسیدگی ریشه‌های نخل خواهد شد.

بونسای نخل ماداگاسکار

کوددهی نخل ماداگاسکار

پس از هربار آبیاری نخل ماداگاسکار، مواد مغذی موجود در خاک آن، از گلدان خارج می‌شود. بنابراین ویتامین‌ها و مواد معدنی و مغذی مورد نیاز گیاه باید به گونه‌ای تامین شود. درنتیجه نیاز به کوددهی در نخل ماداگاسکار بسیار احساس می‌شود. کوددهی نخل ماداگاسکار در فصل رشد گیاه یعنی بهار و تابستان انجام می‌شود. هر دو هفته یکبار گیاه را با کود تغذیه کنید. قبل از کوددهی به خصوص در فصل گرم تابستان آبیاری نخل ماداگاسکار را انجام دهید. زیرا اگر گیاه تشنه را با کود تغذیه کنید باعث سوختگی آن می‌شود.

هرس کردن نخل ماداگاسکار

با هرس کردن گیاه امکان رشد برگ‌های جدید فراهم می‌شود. بنابراین شاخ و برگ‌های خشک شده یا بیش از حد بلند نخل ماداگاسکار را هرس کنید.

تعویض گلدان نخل ماداگاسکار

بعد از بالغ شدن گیاه نخل ماداگاسکار آن را به گلدان بزرگ‌تری منتقل کنید. علاوه بر اینکه ریشه گیاه فضای لازم برای رشد را پیدا خواهد کرد، خاک تازه و سرشار از مواد مغذی در رشد گیاه نیز تاثیر خود را خواهد گذاشت. هنگام جا به جایی نخل ماداگاسکار به گلدان جدید مراقب باشید به ریشه‌های آن آسیبی وارد نشود. و پس از جا به جایی نخل ماداگاسکار را آبیاری کنید.

میوه نخل ماداگاسکار

5/5 - (21 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.