Notice: Undefined index: action in /home/shekoufa/public_html/wp-content/themes/astra-child/functions.php on line 2
معرفی نخل کنتیا و نگهداری از آن | گل و گیاه شکوفانه
نخل کنتیا

معرفی نخل کنتیا و نگهداری از آن

در زبان انگلیسی به نخل کنتیا Kentia palm ،Thatch palm یا Sentry palm  می‌گویند. نخل کنتیا بومی استرالیا و نیوزلند است. این نخل به دو گونه مختلف وجود دارد یکی Howea forsteriana است که همان نخل کنتیا است و دیگری Howea belmoreana است که به آن نخل فرفری (Curly palm) گفته می‌شود و ظاهری بسیار شبیه به کنتیا دارد اما کوچکتر از نخل کنتیا است. نخل کنتیا در محیط منزل به ارتفاع 1.5 تا 3.5 متر می‌رسد. در محیط‌های خارج از منزل و در شرایط مطلوب رشد، ارتفاع  نخل فرفری گونه آن به 7 متر می‌رسد درحالیکه ارتفاع کنتیا به 9 متر می‌رسد. ساقه نخل کنتیا باریک و بلند است. تعداد حلقه های بر روی تنه گیاه سن گیاه را نشان می‌دهد. هر نخل کنتیا یک ساقه دارد و برای پرپشت و حجیم نشان دادن آن معمولا چند گیاه را در کنار هم در یک گلدان می‌کارند. برگ‌های نخل کنتیا سبز تیره هستند و با دمبرگ‌هایی که می‌تواند به بلندی 3 متر هم برسد به تنه اصلی متصل شده‌ و حالتی آویخته و زیبا دارند. 

اطلاعاتی که در زمینه نخل کنتیا در این مقاله خواهید خواند:

قیمت نخل کنتیا

نخل کنتیا با ارتفاع مختلف فروخته می‌شود. فروش کنتیا کوچک با قیمت 190 هزار تومان بسیار مناسب است. نخل کنتیا در ابعاد بزرگ‌تر نیز با حدود قیمت 700 هزار تومان به فروش می‌رسد.

کنتیا

 

تفاوت نخل کنتیا با شامادورا و اریکا

نخل اریکا، نخل شامادورا و نخل کنتیا همگی از یک خانواده هستند و به خانواده اریکاسه تعلق دارند. شاید بسیاری از افراد این سه نخل را با هم اشتباه بگیرند اما تفاوت‌هایی نیز دارند. در نخل اریکا برگ‌ها متراکم تر و روبه بالا است اما نخل شامادورا و کنتیا برگ‌ها عریض هستند و برگ‌های بازتری نسبت به اریکا دارند. ظرافت و نازکی برگ‌ها در اریکا و شامادورا نسبت به نخل کنتیا بیشتر است. از نظر مقاومت نخل کنتیا و سپس شامادورا و در نهایت اریکا قرار دارد. اما با وجود نگهداری سخت نخل اریکا بسیار در محیط آپارتمان و دفاتر کار سازگاری دارد.

ارتفاع نخل بالغ اریکا (Dypsis lutescens یا Chrysalidocarpus lutescens) حدود 6 متر است در حالی که ارتفاع نخل بالغ کنتیا (Howea forsteriana)، معمولا به 9 متر هم می‌رسد. به دلیل اینکه نخل‌های آپارتمانی معمولا در ارتفاع بالغ خود نیستند به همین جهت از ارتفاع گیاه برای تشخیص نوع آن نمی‌توان استفاده کرد. اما باز هم تفاوت نخل اریکا و نخل کنتیا زیاد است که اگر به تفاوت‌های این دو نخل توجه کنید می‌توانید آن‌ها را از یکدیگر تشخیص دهید.

تعداد برگچه‌های نخل اریکا (Areca) ممکن است به 80 الی 100 برگچه برسد. در نخل اریکا برگ‌ها در موقعیت عمودی شکل قرار دارند و برگچه‌ها در کنار ساقه‌های برگ به شکل “V” هستند. برگ‌های نخل کنتیا تمایل به آویزان شدن دارند و برگچه‌ها از دمبرگ به پایین آویزان هستند.

 

رنگ برگ‌ها در زیر و روی برگ در دو نخل متفاوت است. رنگ روی برگ‌های نخل کنتیا سبز تیره و رنگ زیر برگ‌های آن سبز روشن است درحالیکه رنگ برگ‌های درخت نخل اریکا در هر دو طرف به رنگ سبز ملایم است.

نخل کنتیا یک تنه واحد دارد درحالیکه نخل اریکا به صورت خوشه‌ای با ساقه‌های کوچک زیادی رشد می‌کند. به دلیل اینکه در هر گلدان چندین گیاه نخل کاشته می‌شود ممکن است در سنین پایین گیاه، تنه از ساقه قابل تشخیص نباشد.

ساقه و تنه در نخل کنتیا و اریکا دارای رنگ های مختلف  است. نخل اریکا (golden cane) دارای ساقه‌های طلایی روشن است و نخل کنتیا دارای تنه سبز رنگ و چوبی است. زمانی که سن درخت نخل کنتیا بالا می‌رود رنگ تنه آن خاکستری مرده می‌شود.

علت زرد شدن برگ کنتیا

اگر زرد شدن و ریزش برگ تنها در برگ‌های پایینی نخل کنتیا مشاهده می‌شود بسیار طبیعی است چراکه به طور معمول برگ‌های پیر زرد شده و می‌ریزند. اما اگر زرد شدن و ریزش برگ‌ها زیاد باشد علت زرد شدن برگ نخل کنتیا به دلیل کمبود مواد مغذی خاک آن است. با کوددهی می‌توان از مشکل زرد شدن برگ کنتیا جلوگیری کرد. همچنین وجود آفت در بافت برگ‌ها نیز می‌تواند علت زرد شدن برگ‌ها باشد.

زرد شدن برگ نخل کنتیا

کود مخصوص نخل کنتیا

کود پوکون متناسب برای تمامی نخل‌هاست و تمامی مواد غذایی مورد نیاز آن‌ها را فراهم می‌کند. کود پوکون دارای منیزیم و آهن بیشتری نسبت به سایر کودها است که به حفظ و سلامت گیاه کمک می‌کند. آهن و منیزیم موجود در کود پوکون در رنگ دانه گیاه تاثیر می‌گذارد و باعث سرسبزی بیشتر نخل کنتیا می‌شود. اسیدهیومیک موجود در کود پوکون باعث رشد و قوت بیشتر نخل کنتیا خواهد شد. کود پوکون یک محرک زیستی برای رشد و جذب بهتر در کنتیا و سایر نخل‌ها به حساب می‌آید.

از کود پوکون جهت تامین مواد مورد نیاز گیاهان زیر و تقویت آن‌ها استفاده می‌کنند:

5/5 - (11 امتیاز)

۳ دیدگاه دربارهٔ «معرفی نخل کنتیا و نگهداری از آن»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.