Notice: Undefined index: action in /home/shekoufa/public_html/wp-content/themes/astra-child/functions.php on line 2
پرورش و تکثیر گل ادریسی (گل اورتانزیا) | گل و گیاه شکوفانه
گل ادریسی

پرورش و تکثیر گل ادریسی یا هورتانسیا

گل ادریسی بومی جنوب و شرق آسیا است. این گیاه که به گل اورتانزیا نیز مشهور است، از خانواده گیاهان گلدار است و نام علمی آن Hydrangea است و در خانواده دولپه‌ای‌ها قرار دارد. گل ادریسی از نوع گیاهان گل‌دار است. 

انواع گل ادریسی نیاز به نگهداری متفاوتی دارند. پرورش گل ادریسی بسته به نوع آن از دیگری متمایز است. هورتانسیا به خاطر رنگ‌های متنوع گل آن به گل هفت نیز مشهور است. برخی از انواع آن در ایران وجود دارد و در فصل بهار بسیار فروش دارد.

 از نام‌های رایج گل ادریسی می‌توان به ادریسی ماکروفیلا، ادریسی فرانسوی و هورتانسیا اشاره کرد. برای تحقیق در زمینه مورد گل ادریسی این مقاله را بخوانید.

قیمت گل ادریسی

گل‌‎های ادریسی بسیار نادر بوده و جزء گل‌های وارداتی هستند. به  دلیل کمیاب بودن آن‌ها قیمت بالایی دارند. سبد گل ادریسی یکی از زیباترین سبدهای گل است و با متوسط قیمت 500 هزار تومان به فروش می‌رسد. نهال‌ هورتانسیا بسته به نوع رونده یا غیر رونده آن قیمتی بین یک تا یک و نیم میلیون تومان دارند.

نوع و گونه ها

گل ادریسی برگ درشت (bigleaf) یا گل ادریسی ماکروفیلا (macrophylla)

گل ادریسی

گل ادریسی ماکروفیلا از متداول‌ترین نوع گل هورتانسیا در ایران است. رنگ بندی گل ادریسی برگ درشت بسیار متنوع است. گل ادریسی ماکروفیلا رنگ‌بندی صورتی کمرنگ و پررنگ، آبی کمرنگ و پررنگ، بنفش و قرمز را دارد. جوانه‌های جدید گل ادریسی ماکروفیا بیشتر بر روی جوانه‌های سال قبل تشکیل می‌شوند. 

گل ادریسی لطیف (smooth)

گل ادریسی لطیف

گل ادریسی لطیف بومی آمریکای شمالی است. این نوع گل اورتانزیا زیبا، معمولا در رنگ‌های سفید یا صورتی روشن دیده شده است.

گل ادریسی پانیکل (panicle)

گل ادریسی پانیکل

گل ادریسی پانیکل از نوع گل هورتانسیای آفتاب دوست است. اگر این نوع گل ادریسی را در نور و آفتاب زیاد قرار دهید مشکلی برای آن ایجاد نمی‌شود. گل هورتانسیا پانیکل از نوع گل‌ ادریسی می‌باشد که قابلیت رشد به صورت درختچه را دارد و تنها نوع درختچه‌ای گل هورتانسیا آن محسوب می‌شود.

گل ادریسی برگ بلوطی (oakleaf)

گل ادریسی برگ بلوطی

گل ادریسی برگ بلوطی بومی جنوب شرقی آسیا است. گل ادریسی برگ بلوطی بر خلاف گل ادریسی پانیکل برای محیط‌های تاریک و سایه مناسب است. گلبرگ‌های گل هورتانسیا برگ بلوطی مخروطی شکل است. رنگ گلبرگ‌های گل ادریسی برگ بلوطی در پاییز به رنگ  قرمز و بنفش متمایل می‌شود.

گل ادریسی نماد چیست

گل ادریسی یا هورتانسیا در رنگ‌های مختلفی وجود دارد که هر رنگ آن نشان‌دهنده پیام خاصی است. هر رنگ گل ادریسی می‌تواند به منظور خاصی و برای مراسم ویژه‌ای استفاده شود. گل ادریسی بنفش نشان‌دهنده ثروت و فراوانی است.

 برای دسته گل ازدواج، ادریسی صورتی مناسب بوده و برای بیان احساسات قلبی به مخاطب استفاده می‌شود. برای رد کردن درخواست ازدواج از ادریسی آبی استفاده می‌کنند و برای ابراز پشیمانی و درخواست بخشش است. برای هدیه دادن گل ادریسی بسیار مناسب است.

هورتانسیا

سمی بودن گل ادریسی و موارد استفاده از آن

گل ادریسی (هورتانسیا) بیشتر در تزئینات استفاده می‌شود. برخی از انواع گل ادریسی سمی است و خوردن مقداری سم وارد بدن می‌کند اما نوعی از گل ادریسی وجود دارد که در ژاپن و کره از برگ‌های آن به عنوان نوعی چایی با نام “آماچا” استفاده می‌کنند که بسیار خوش طعم است.

 برگ‌های گل ادریسی را در طب گیاهی دارای خاصیت میکروبی می‌دانند و همچنین برای درمان دیابت و مالاریا هم از آن استفاده می‌کنند. توصیه می‌شود به دلیل سمی بودن گل و برگ ادریسی در هنگام کار با آن از دستکش مخصوص استفاده شود.

تکثیر گل ادریسی

تکثیر هورتانسیا به 4 روش انجام می‌شود. تکثیر با استفاده از قلمه نیمه علفی مرسوم‌تر است.

  • تکثیر با بذر: در این روش بذر گل هورتانسیا در خاک غنی کاشته می‌شود. محل کاشت باید آفتابگیر باشد. دمای مناسب برای رشد بذر حدود 27 درجه سانتی گراد است. بذر گل ادریسی 10 الی 14 روز زمان لازم دارد تا جوانه بزند. در این مدت بستر کاشت باید همیشه مرطوب  باشد (و البته که خیس نباشد!). بستر کاشت بذر هورتانسیا را باید به آرامی آبیاری کرده تا بذر‌ها با فشار آب شسته نشوند. اگر فشار آب زیاد است و باعث جابه جایی بذرها می‌شود یک توری بر روی بستر کاشت پهن کنید و آبیاری بذر گل ادریسی را به آرامی انجام دهید.
  • تکثیر با قلمه : در تکثیر گل هورتانسیا از شاخه‌هایی از گیاه که یکساله شده‌اند استفاده می‌شود. قلمه گل ادریسی حداقل باید سه برگ داشته باشد. انتهای ساقه قلمه گل هورتانسیا را به هورمون اکسین آغشته کنید تا ریشه‌ایی سریع انجام شود. بستر کاشت قلمه‌ها باید پیت یا ماسه شسته شده باشد. برای افزایش دمای بستر کاشت از دستگاه گرم کننده (Bottom heat) استفاده کنید. با اسپری آب جهت تامین رطوبت و آب قلمه گل هورتانسیا را آبپاشی کنید.
  • تکثیر با خوابانیدن: در این روش تکثیر گل هورتانسیا باید 2.5 سانتی متر از پوست ساقه گل ادریسی را که در قسمت پایین گل قرار دارد برداشته شود. ساقه بدون پوست را در خاک قرار می‌دهند. پس از مدتی در همین قسمت ریشه‌زایی انجام می‌شود. پس از تشکیل ریشه ساقه را از قسمت پایین‌تر آن جدا کرده و به محل کاشت جدید انتقال می‌دهند.
  • تکثیر با تقسیم بوته: تکثیر گل ادریسی با استفاده از تقسیم بوته در زمانی که گیاه به خواب رفته و رشد چندانی ندارد انجام می‌شود. بوته‌های تشکیل شده از گیاه مادری را جدا کرده و به محل کاشت انتقال می‌دهند.

گلدهی و تغییر رنگ گل ادریسی

تغییر رنگ هورتانسیاگل ادریسی یا هورتانسیا در فصب تابستان تنها رشد رویشی دارد اما در فصل پاییز که دما کاهش می‌یابد جوانه‌های جدید تکامل یافته و در فروردین ماه به گلدهی می‌رسد. اما همیشه در یک بازه زمانی خاص به گل نمی‌نشیند و زمان دقیقی ندارد اما با افزایش و کاهش دما جوانه‌های گل کاهش می‌یابد. دمای مناسب برای افزایش گلدهی گل اورتانزیا 12 تا 20 درجه سانتی گراد است. در فصل سرما گل هورتانسیا را از گلخانه خارج می‌کنند تا به خواب رود و بهمن ماه مجددا وارد گلخانه شده تا در بهار برای عید نوروز به گلدهی برسد.

نکته قابل توجه و بسیار جالب برای پرورش دهندگان و گلدوستان این است که گل ادریسی با تغییر بستر کاشت خود تغییر رنگ میدهد. رنگ گلها بسته به اسیدیته(PH) خاک آبی، قرمز، صورتی، ارغوانی روشن و ارغوانی تیره است. گل ادریسی در خاک قلیایی رنگ صورتی بیشتری دارد. گل ادریسی در اسید به رنگ نزدیک به آبی تبدیل می‌شود. تغییر رنگ گل ادریسی وابستگی زیادی به جذب یون آلومینیوم توسط گیاه دارد.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه گل ادریسی می‌توانید به مقالات نحوه نگهداری گل ادریسی یا هورتانسیا مراجعه کنید.

 

5/5 - (17 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.