Notice: Undefined index: action in /home/shekoufa/public_html/wp-content/themes/astra-child/functions.php on line 2
گل ژیپسوفیلا (گل عروس) | گل و گیاه شکوفانه
گل ژیپسوفیلا

گل ژیپسوفیلا (گل عروس)

گل عروس با نام لاتین از خانواده میخکیان و بومی آسیا و مدیترانه است. ژیپسوفیلا از دو بخش تشکیل شده است: Gypse(به معنی گچ) و philos(به معنی دوست داشتن). این نام گذاری از علاقه گیاه نشات می‌گیرد که به خاک‌های آهکی علاقه‌مند است. به همین دلیل به آن گل گچ دوست نیز می‌گویند. گل ژیپسوفیلا در رنگ‌های مختلفی وجود دارد. گل عروس ژیپسوفیلا چندساله است و بیشتر نوع سفید آن وجود دارد و انواع آبی، صورتی و بنفش آن کم‌تر دیده می‌شود. ژیپسوفیلا از معدود گل‌هایی است که در بیشتر طول سال در دسترس است.

گل ژیپسوفیلا یا گل عروس در تزئین دسته گل و تاج گل عروس بسیار دیده می‌شود. این گل به دلیل سادگی و زیبایی در کنار دیگر گل‌ها نظیر گل رز در باکس گل استفاده می‌شود. گل ژیپسوفیلا خشک (گل عروس خشک) به خاطر عدم تغییر رنگ در تزئینات نیز استفاده شده و کاربردهای زیادی دارد. قیمت هر شاخه گل ژیپسوفیلا کم‌تر از 10 هزار تومان است. گل عروس ژیپسوفیلا هم به صورت دسته گل، هم به صورت باکس، ترکیب با گل‌های دیگر و همچنین تاج عروس با قیمت متوسطی استفاده می‌شود.

گل ژیپسوفیلا

گل ژیپسوفیلا نماد چیست؟

ژیپسوفیلا را به دلیل سفیدی آن که یادآور پاکی و معصومیت نوزادان است در روز تولد نوزاد به پدر و مادر نوزاد هدیه می‌دهند. به همین دلیل در انگلیسی به آن  baby’s breath یا نفس بچه  نیز می‌گویند.  این نماد به رسومات قرن‌ها قبل برمی‌گردد. علاوه بر نوزاد تازه متولد شده، نماد عشق و علاقه بی پایان نیز است. با هدیه دادن گل ژیپسوفیلا به محبوب می توان عشق و علاقه قلبی را منتقل کرد.

کاشت و پرورش گل عروس

گل ژیپسوفیلا جزء گل‌های حساس به شمار نمی‌آید و به راحتی کاشت ژیپسوفیلا از طریق بذر انجام می‌شود. بذر گل ژیپسوفیلا را می توان پس از اتمام فصل سرما در باغچه یا اینکه در گلدان کاشت. برای کاشت بذر ژیپسوفیلا و دانستن نحوه کاشت بذر ژیپسوفیلا به مراحل زیر توجه کنید:

  1. بذرها 6 الی 8 هفته قبل از اتمام فصل سرما در گلدان کاشته شود.
  2. بذرها باید بر روی سطح خاک قرار گرفته و حدود 3 میلی‌متر با خاک پوشانده شود.
  3. پس از کاشت بذر ژیپسوفیلا دمای مناسب (21-22 درجه) برای رشد آن فراهم کنید. همچنین گل ژیپسوفیلا به نور زیاد نیاز دارد.
  4. خاک کشت تا زمان جوانه زنی باید کاملا مرطوب بماند.
  5. پس از گذشت سرما می‌توان نشاها را به باغچه منتقل کرد.

تاج گل ژیپسوفیلا

5/5 - (16 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.