Notice: Undefined index: action in /home/shekoufa/public_html/wp-content/themes/astra-child/functions.php on line 2
0 تا 100شرایط نگهداری گیاه یوکا + آپارتمان و فضای باز | گل و گیاه شکوفانه
شرایط نگهداری گیاه یوکا

0 تا 100 شرایط نگهداری گیاه یوکا

یوکا گیاهی است که از بیش از 40 نوع مختلف شامل گیاه، درختچه و درخت چند ساله تشکیل شده است. 

تعدادی از آن‌ها به عنوان گیاهان آپارتمانی رشد می‌کنند، از جمله Yucca gigantea که با نام‌های Y. guatemalensis و Y. elephantipes شناخته می‌شود) و همچنین Yucca aloifolia. گیاه یوکا بومی جنوب غربی آمریکا، مکزیک و کارائیب (Caribbean) هستند.

آن‌ها از نظر بصری جالب هستند و شبیه گیاهان آگاو (agave) یا دراگون‌ها (dragon) هستند. برخی از این نوع گیاهان رشد سریعی دارند و تا دو فوت در سال رشد می‌کنند.

 در حالی که برخی دیگر به آرامی رشد می‌کنند، حدود 5 اینچ در سال. اما همه آن‌ها به شدت به خشکی مقاوم هستند. در ادامه به طور کامل نحوه مراقبت و شرایط نگهداری یوکا را میگوییم.

در ادامه میخوانیم:

شرایط نگهداری یوکا در فضای باز

گیاهان یوکا بومی جنوب غربی ایالات متحده هستند، آن‌ها مناطق خشک و شنی مانند صحرا و دشت‌های بزرگ را ترجیح می‌دهند.

 آن‌ها از فلوریدا (Florida) تا نیوانگلند (New England) و حتی رودخانه می‌سی سی پی (the Mississippi River) رشد می‌کنند و می‌توانند خاک‌های ضعیف، شنی و با زهکشی خوب را در آفتاب کامل تحمل کنند، گرما، خشکسالی و خاک نمکی را به خوبی تحمل می‌کنند. 

گیاهان یوکایی که در فضای باز رشد می‌کنند، شانس بیشتری برای شکوفه دادن نسبت به گل‌های آپارتمانی دارند.

اگر یوکا را در فضای باز کاشتید، آن‌ها را دور از مسیر‌ها و پیاده رو‌ها قرار دهید زیرا نوک برگ آن‌ها تیز است و می‌تواند به عابران آسیب برساند. 

یک مکان ایده‌آل برای این گیاه زیر نور خورشید است، اما مطمئن شوید که در طول روز چند ساعت در سایه قرار می‌گیرد. در واقع این یک گیاه سایه آفتاب دوست است.

اگر گیاهان یوکا خود را در داخل خانه پرورش می‌دهید اما می‌خواهید آن‌ها را در تابستان بیرون بیاورید، با قرار دادن چندین ساعت از روز در فضای باز به مرور آن‌ها را به زندگی در فضای باز عادت دهید. 

خو گرفتن تدریجی گیاهان به زندگی در فضای باز می‌تواند احتمال سوختگی برگ یا شوک به آن‌ها را کاهش دهد. گونه‌های یوکا که به سرما مقاوم نیستند باید با سرد شدن هوا به داخل برگردند.

 دوباره به آرامی گیاهان را به فضای داخلی خانه منتقل کنید. این گونه آن‌ها به تدریج به زندگی در داخل خانه عادت می‌کنند.

یوکا گیاهی است که از بیش از 40 نوع مختلف شامل گیاه، درختچه و درخت چند ساله تشکیل شده است. 

تعدادی از آن‌ها به عنوان گیاهان آپارتمانی رشد می‌کنند، از جمله Yucca gigantea که با نام‌های Y. guatemalensis و Y. elephantipes شناخته می‌شود) و همچنین Yucca aloifolia. گیاه یوکا بومی جنوب غربی آمریکا، مکزیک و کارائیب (Caribbean) هستند.

آن‌ها از نظر بصری جالب هستند و شبیه گیاهان آگاو (agave) یا دراگون‌ها (dragon) هستند. برخی از این نوع گیاهان رشد سریعی دارند و تا دو فوت در سال رشد می‌کنند.

 در حالی که برخی دیگر به آرامی رشد می‌کنند، حدود 5 اینچ در سال. اما همه آن‌ها به شدت به خشکی مقاوم هستند. در ادامه به طور کامل نحوه مراقبت و شرایط نگهداری یوکا را میگوییم.

رنگ های یوکا

شرایط نگهداری گیاه یوکا در محیط داخلی

در شرایط مناسب، رشد گیاهان یوکا آسان است. آن‌ها به رسیدگی زیادی نیاز ندارند و توجه زیادی نمی‌خواهند. آن‌ها به راحتی می‌توانند بیش از حد آب جذب کنند. در شرایط مناسب، آن‌ها حدود پنج سال به عنوان گیاهان آپارتمانی و تا 20 تا 50 سال اگر در فضای باز رشد کنند، زندگی می‌کنند.

بهترین شرایط نگهداری گیاه یوکا در محیط داخلی خانه، یک گوشه روشن با رطوبت نسبتاً کم است. بعلاوه، گیاهان یوکا مستعد ابتلا به آفات زیادی نیستند. معمولاً با گذشت زمان، گیاهان یوکا برگ‌های پایینی خود را از دست می‌دهند. ظاهر دلپذیر آن‌ها شبیه درخت می‌شود.

 

نور لازم برای گیاه یوکا

گیاهان یوکا در داخل خانه با نور غیر مستقیم آفتاب رشد می‌کنند. رشد یوکا در نور کم می‌تواند منجر به رشد نازک‌تر تنه گیاه شود. همچنین سرعت رشد آن را کم می‌کند. به علاوه نور شدید و مستقیم خورشید می‌تواند باعث ایجاد لکه‌های سفید روی برگ‌ها یا لوله شدن قهوه‌ای شدن نوک برگ‌ها شود.

یوکا غول پیکر

خاک مناسب گیاه یوکا

گیاهان یوکا به طور طبیعی در زمین‌های شنی رشد می‌کنند. در محیط داخل خانه، یوکای خود را در گلدان پهن با مخلوط شن و با زهکشی خوب بکارید. یوکا‌ها نیازی به خاک فانتزی با فرمول خاص یا غنی ندارند. در عوض، یک مخلوط خاک ارزان قیمت تهیه کنید و با ماسه درشت و پرلیت مخلوط کنید تا زهکشی را افزایش دهید.

 

آبیاری یوکا

یوکا‌ها به آبیاری بیش از حد حساس هستند. هفته‌ای یک بار گیاه خود را در طول فصل رشد یعنی بهار و تابستان آبیاری کنید، اما مطمئن شوید که زهکشی عالی دارد و بین دو آبیاری خشک می‌شود.

 در فصل زمستان، سرعت آبیاری خود را به هر چند هفته یک بار (یا حتی کمتر) کاهش دهید. هرگز اجازه ندهید گلدان گیاه یوکا در آب غوطه ور شود.

دما و رطوبت لازم برای یوکا

گیاهان یوکا با بیابان سازگار هستند، جایی که دما می‌تواند در روز به بالای 90 درجه فارنهایت و در شب تا 30 درجه فارنهایت برسد.

 بنابراین، یوکا‌ها نسبتاً با اکثر شرایط و نوسانات دمای داخل خانه سازگار هستند. آن‌ها با رطوبت متوسط بهترین رشد را خواهند داشت، اما به عنوان گیاهان بیابانی در شرایط خشک کاملاً راضی هستند و این گیاه نیازی به مه پاشی ندارد.

کودهی یوکا

گیاه یوکای خود را در طول فصل رشد با کود مایع یا کود با انتشار آهسته (controlled-release) مطابق برچسب دستورالعمل کود دهید. معمولاً تغذیه گیاه یک بار در ماه کافی است.

قیمت گل یوکا

گل یوکا در مدل‌ها و اندازه‌های مختلفی وجود دارد. برخی از آن‌ها غولپیکر و دارای بیش از 4 تنه هستند و برخی دیگر ارتفاع کمی دارند.

بنابراین با توجه به ارتفاع درخت یوکا و همچنین تعداد شاخه‌های آن قیمت‌های مختلفی دارند. قیمت گل یوکا از 150 هزار تومان (ارتفاع 40 سانتی‌متری و تک شاخه) شروع می‌شود و به 10 میلیون تومان (160 سانتی‌متر و 5-6 شاخه) نیز می‌رسد.

نام رایج گیاه یوکا
نام علمی Yucca spp
خانواده Agavaceae
نوع گیاه آوندی و چند ساله
اندازه بالغ 1-30 فوت قد، 3-15 فوت عرض
آفتاب دوست آفتاب غیر مستقیم
نوع خاک شنی، دارای زهکشی خوب
pH خاک خنثی، اسیدی
زمان شکوفایی تابستان، پاییز
رنگ گل سفید، صورتی
منطقه بومی آمریکای شمالی، کارائیب
سمی بودن برای حیوانات خانگی سمی است

کلام آخر

بیشتر گونه‌های یوکا به درختچه‌های غول پیکر تبدیل می‌شوند. اما آنقدر طول می‌کشد که قبل از اینکه فضای شما را تحت تأثیر قرار دهد، سال‌ها به‌عنوان یک گیاه آپارتمانی می‌توانید از آن استفاده کنید. 

بیشتر آن‌ها را می‌توان در خارج از منزل نیز کشت کرد و می‌توانند در برابر سرما تا 10 درجه فارنهایت معادل 12- درجه سانتی‌گراد مقاومت کنند.

یعنی برخی از گونه‌ها حتی می‌توانند در دمای زیر صفر نیز زنده بمانند. آن‌ها را در اوایل بهار در فضای باز بکارید. صاحبان حیوانات خانگی در صورت آوردن گیاهان یوکا به خانه‌های خود باید احتیاط کنند. زیرا تمام قسمت‌های گیاه برای سگ‌ها و گربه‌ها (و همچنین اسب‌ها) سمی است.

سوالات متداول

تقریباً تمام گیاه یوکا را می‌توان به عنوان غذا استفاده کرد. ساقه‌ها، پایه برگ‌ها، گل‌ها، ساقه‌های نوظهور و همچنین میوه اکثر انواع یوکا خوراکی هستند. ساقه یا تنه یوکا کربوهیدرات‌ها را در مواد شیمیایی به نام ساپونین ذخیره می‌کند که سمی هستند، البته طعم صابون را هم ذکر نکنیم.

از آنجایی که یوکا بومی جنوب غربی ایالات متحده است، در خاکی که به خوبی زهکشی می‌کند و می‌تواند در آفتاب کامل باشد رشد می‌کند. همچنین می‌تواند در برابر دمای 10 درجه فارنهایت (-12 درجه سانتیگراد) مقاومت کند، بنابراین می‌توانید گیاه یوکا را در آب و هوای مختلف پرورش دهید.

بیشتر مردم جوشاندن گل یوکا و افزودن آن به سوپ و خورش را ترجیح می‌دهند. با این حال، خوردن یوکا تنها پس از پختن توصیه می‌شود، زیرا برخی از قسمت‌های گیاه، به ویژه شیره، برای انسان سم خفیفی دارد. علاوه بر این، یوکا قرمز نباید مصرف شود، زیرا خوراکی نیست و سمی محسوب می‌شود.

منبع

thespruce

5/5 - (4 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.