Notice: Undefined index: action in /home/shekoufa/public_html/wp-content/themes/astra-child/functions.php on line 2
5 حقیقت شگفت انگیز گل لاله | گل و گیاه شکوفانه
گل لاله

5 حقایق شگفت انگیز گل لاله

نام لاله (tulip) از کلمه فارسی عمامه گرفته شده است. دو داستان در مورد منشأ این نام‌گذاری وجود دارد. اولی ادعا می‌کند که این کلمه از شکل واقعی گل لاله می‌آید که یادآور عمامه است. داستان دوم بر این اساس است که پوشیدن این گل در عمامه رایج بوده است که منجر به چنین نام‌گذاری شده است.

در اینجا برخی دیگر از حقایق جذاب لاله وجود دارد.

لاله‌ها بومی آسیای مرکزی هستند

لاله‌ها، گل‌های وحشی بومی آسیای مرکزی و در کوه‌های تین‌شان (Tien Shan) در نزدیکی مرز روسیه و چین هستند. آن‌ها در غرب گسترش یافتند و تا سال 1000 پس از میلاد در امپراتوری عثمانی (ترکیه امروزی)، زمانی که سلاطین بستر‌های عظیمی از لاله‌ها را به پارک‌ها و باغ‌های کاخ معرفی کردند، کشت شدند.

صنعت گل لاله از هلند شروع شد

در دهه 1500، کارولوس کلوزیوس (Carolus Clusius)، گیاه‌شناس دانشگاه لیدن (University of Leiden) در هلند بود که مقداری پیاز گل لاله را از سفیر هلند دریافت کرد. کلوزیوس گیاهان را در مجموعه خصوصی خود پرورش داد، اما پیاز‌هایش را به کسی نمی‌داد و آن‌ها را نمی‌فروخت. به همین دلیل، باغ او بار‌ها مورد حمله قرار گرفتند. این گونه بود که صنعت گل لاله هلند متولد شد.

Tulip Mania یکی از معروف‌ترین سقوط‌های بازار در تمام دوران است

با افزایش محبوبیت لاله‌ها در هلند، ارزش پیاز‌ها افزایش یافت. آن‌ها یک چیز کمیاب به حساب می‌آمدند و قیمت هنگفتی داشتند که فقط ثروتمندان می‌توانستند بپردازند. از سال 1634 تا 1637 درخواست زیادی برای پیاز‌های لاله وجود داشت، زیرا دلالان آن‌ها را به امید فروش به قیمت بالا می‌خریدند.

 اما در سال 1637 بسیاری از دلالان به یکباره همه پیاز‌ها را فروختند و بازار لاله‌ها سقوط کرد و جنون گل لاله پایان یافت. امروزه حباب اقتصادی گل لاله با عنوان جنون گل لاله (Tulip Mania) نیز شناخته می‌شود و یکی از مشهورترین حباب‌ها و بحران‌های مالی تاریخ است.

 در آن دوره و در اوج بحبوحه بازار، کمیاب‌ترین پیاز‌های لاله به قیمتی معادل شش برابر میانگین حقوق سالانه یک نفر معامله می‌شد.

گل لاله هلند

هلند همچنان بزرگترین تولید‌کننده گل لاله است

شیدایی و جنون لاله (Tulip Mania) در سال 1637 پایان یافت، اما شیفتگی لاله‌ها ریشه عمیقی داشت و به یک شرکت تجاری بزرگ تبدیل شد. امروزه هلند با صادرات حدود 3 میلیارد پیاز در سال بزرگترین تولید‌کننده گل لاله در سراسر جهان است.

لاله نماد چیست؟

لاله‌ها به طور کلی نماد عشق هستند، اما بر اساس رنگ گل لاله، معنای متفاوتی وجود دارد. برای عشق و عاشقی، لاله‌های قرمز راهی برای آغاز هستند. اگر می‌خواهید عذرخواهی کنید، لاله‌های سفید گل‌هایی هستند که باید آن‌ها را انتخاب کنید. لاله‌های بنفش با سلطنت همراه هستند و لاله‌های زرد برای نماد شادی هستند.

منبع: 1800flowers

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.