Notice: Undefined index: action in /home/shekoufa/public_html/wp-content/themes/astra-child/functions.php on line 2
طرز قلمه زدن گل رز (5 روش مختلف) | گل و گیاه شکوفانه
تکثیر گل رز

تکثیر و قلمه زنی گل رز

قلمه زدن گل رز کاری به ظاهر ساده است اما برخی نمی‌دانند که بهترین زمان قلمه زدن گل رز چه موقع است. قلمه زدن رز زمان و شرایطی لازم دارد که رعایت کردن آن منجر به نتیجه بهتر در تکثیر گل رز خواهد شد.

کلاپ (Clapp) می‌گوید: «شاخه‌های اضافه گل رز را درست پس از گل‌دهی هرس کنید، زیرا شاخه جدیدی برای بهار سال آینده تولید می‌کنند.» منبع

آشنایی با زمان آبیاری و بستر مناسب برا قلمه، آشنایی با طرز قلمه زدن گل رز ونحوه‌ی صحیح قلمه زنی را در مطلب زیر بخوانید. بهره‌گیری از اصول قلمه زدن، باعث ریشه دار کردن گل رز در زمان کوتاهی خواهد شد.

فهرست مطلب

بهترین زمان قلمه زدن گل رز- هرس گل رز

قلمه زنی گل رز بهتر است که در بهار انجام شود. زمانیکه گلدهی گل رز به پایان رسیده است و شاخه‌ها دیگر گل ندارند. قلمه را باید از ساقه‌های جوان و سبز که در طی دوره دارای گل بوده است تهیه کرد. طول شاخه مناسب برای قلمهزنی گل رز باید حداقل ۱۰ سانتی متر باشد.

زمان دیگری که می‌توان قلمه زنی گل رز را انجام داد؛ زمان برگ ریزان و فصل پاییز است. در این زمان برای قلمه گل رز باید از ساقه‌های چوبی استفاده نمود. طول ساقه قلمه رز باید بین ۱۵ تا ۲۰ سانتی متر باشد.

تکثیر گل رز

چگونه هرس و تکثیر گل رز را در زمستان انجام دهیم

هرس گل رز برای زمستان ایده خوبی نیست، زیرا آنها را در برابر سرما و یخبندان آسیب پذیر می کنید. برای بهترین نتیجه، هرس خود را به پایان زمستان و شروع بهار موکول کنید.

با این حال، قسمتی از شاخه های گل رز که در اثر باد آسیب می بینند، بهتر است از گیاه جدا شوند. همچنین می توانید از قلمه های گل رز در پاییز یا زمستان برای تکثیر گیاهان جدید استفاده کنید.

قلمه زدن گل رز در تابستان

نحوه هرس و تکثیر گل رز در تابستان

بیشتر گل های رز در تابستان به هرس نیازی ندارند. بنابراین پس از اولین گلدهی، می توانید گل های رز خود را با چند برش و هرس مرتب کنید تا زیبایی ظاهر آن ها حفظ شود و جوانه های بیشتری تولید کنند.

آموزش طرز قلمه زدن رز در منزل

گل رز را می‌توان به روش‌های مختلفی تکثیر کرد. در اینجا با دو نوع روش تکثیر رز در ادامه آشنا خواهید شد.

تکثیر گل رز از طریق قلمه

به این نکته توجه کنید که برای قلمه زدن گل رز، باید ساقه را به حداقل برگ کاهش دهید زیرا برگ‌ها انرژی و آب را مصرف می‌کنند و ریشه زایی گل رز به تاخیر می‌افتد. بنابراین فقط دو تا چهار برگ را بر روی ساقه نگه‌دارید.

تکثیر رز

محل قطع ساقه و ایجاد قلمه مناسب

ایجاد قلمه مناسب بستگی به مکان قطع شدن قلمه دارد. بهترین مکان درست زیر گره‌هاست. گره ها نیز همان محل اتصال برگ‌ها به ساقه هستند.
برش را به صورت اریب بزنید و یا اینکه حتما زخمی بر روی ساقه گیاه ایجاد کنید تا زمینه لازم برای ریشه زایی رز فراهم شود. از شاخه‌های خیلی جوان نمی‌توان به عنوان قلمه استفاده کرد. ساقه را از ششمین برگ به پایین جدا کنید تا مناسب برای قلمه زدن گل رز باشد.

خاک مناسب برای قلمه زدن گل رز

خاکی برای قلمه زنی مناسب است که علاوه بر جذب خوب رطوبت از زهکشی و تهویه خوبی نیز برخوردار باشد. بنابراین باید از چند نوع خاک استفاده کنید. در زیر نسبتهای هریک آورده شده است.

 • حجم های مساوی از خاک برگ + پرلایت
 • دو حجم خاک برگ + یک حجم شن
 • دو حجم کوکوپیت + یک حجم شن

هریک از این مخلوط ها می‌توانند برای قلمه زنی گل رز مورد استفاده قرار بگیرند و برای قلمه رز بستری مناسب را فراهم می کنند. دو ساعت قبل از کاشتن قلمه در خاک، بهتر است که خاک را آبیاری کنید تا خاک بتواند آب اضافی را از دست بدهد.

قلمه رز

باید بیش از نیمی از قلمه را در خاک قرار داد ( به طور تقریبی دو سوم قلمه). با خاک اطراف قلمه را سفت کنید. میتوانید برای بهتر شدن کار از کمی آب استفاده کنید تا قلمه درست و محکم در خاک قرار گیرد.

آبیاری قلمه گل رز

روزهای اول ریشه زایی قلمه رز باید هر روز آبیاری شود. محیط مرطوب برای قلمه‌ها فراهم کنید تا ریشه دار کردن گل رز به خوبی انجام شود. اما در روزهای بعد از ریشه زایی رز باید میزان آبیاری را کم کرد تا ریشه‌ها خودشان به دنبال آب رفته و رشد کنند.

محیط مناسب برای قلمه های رز

قلمه‌های رز بهتر است در محیطی روشن و به دور از نور مستقیم آفتاب باشند. دمای اتاق برای قلمه مناسب است. بهترین دما برای رشد قلمه گل رز ۲۰ درجه است. بنابراین مناسب ترین محیط برای رشد قلمه رز فراهم شده است.
برای تامین رطوبت گیاه گل رز به غبار پاشی روزانه نیاز دارد. راه دیگر آن است که با کشیدن پلاستیک شفاف بر روی قلمه از خارج شدن رطوبت جلوگیری شود.

پس از 7 الی 8 هفته ریشه زایی گل رز انجام شده و می‌توان گل را به بستر دیگری انتقال داد.

قلمه زنی گل رز به روش خوابانیدن

بهترین زمان برای این نوع تکثیر گل رز در فصل بهار است. بوته ای را انتخاب کنید که در این فصل به خوبی گلدهی کرده باشد و نشانه های بلوغ را دارا باشد.

شاخه ی سبز و جوان مناسب این نوع قلمه زنی گل رز است. شاخه ای را به قطر مداد انتخاب کنید و از نداشتن آفات آن مطمئن شوید.

برای قلمه زنی گل رز به روش خوابانیدن، ابتدا تمامی خار ها و برگ های این ناحیه از ساقه را جدا کنید تا ریشه زایی بهتر و سریع تر صورت گیرد.

برش ها در قسمتی حدودا یک سانتی متر پایین تر از گره ایجاد کنید و قسمتی از پوست ساقه را جدا کنید. بهتر است ارتفاع برش را ۲ سانتی متر در نظر بگیرید. دقت کنید که فقط پوست بالایی ساقه گل رز را بردارید و به قسمت های دیگر چاقو نزنید.

تکثیر به روش خوابانیدن

دستمال کاغذی را به هورمون ریشه زایی آغشته کنید و دور تا دور ساقه ی پوست گرفته شده گل رز را با این هورمون بپوشانید. حال نایلونی را که از مقاومت آن مطمئن هستید به صورت لوله ای در آورده دور ساقه قرار دهید.

انتهای لوله ی پلاستیکی را با ربان و یا نخی ببندید. دقت داشته باشید که این گره زیادی سفت نکنید زیرا باعث خفگی گیاه و متوقف شدن رشد ریشه می شود.

در مرحله ی آخر قلمه زدن گل رز, مخلوطی از کود، خاک برگ و خزه را کمی خیس کنید و داخل نایلون پلاستیکی بریزید و سر دیگر را نیز مانند قسمت پایین گره بزنید. حال گیاه را به مدت سه هفته برای ریشه زایی رها کنید.

معمولا در مدت سه هفته ریشه زایی تکمیل می شود ولی در برخی دیرتر این اتفاق می‌‎افتد. حال می‌توانید گیاه را جدا کرده و به گلدانی مناسب منتقل کنید.

ریشه زدن گل رز

مقدار آبیاری گل رز را باید کم کرد تا ریشه ها خودشان به دنبال آب بروند و رشد کنند. این که شما چقدر به قلمه‌ها اب میدهید بسیار در روند ریشه زایی و درصد موفقیت شما تاثیر خواهد گذاشت.

قلمه زنی گل رز با سیب زمینی

اگر گل رز به عنوان هدیه دریافت کرده‌اید و هدیه گل رز شما بسیار زیبا است؛ می‌توانید آن را برای همیشه زنده نگه دارید. اینکار با سیب زمینی انجام می‌شود.

تکثیر رز با سیب زمینی

وسایل لازم جهت کاشت شاخه گل رز یا هر گل دیگری که میخواهید آن را نگه دارید.

 • بطری های پلاستیکی
 • چاقو
 • گلدان گل
 • یک سیب زمینی
 • ساقه گل رز
قلمه زدن گل رز
 

نحوه آماده سازی و تکثیر گل رز هدیه

برای نگهداری گل رز و رشد یک شاخه گلی که به عنوان هدیه دریافت کرده‌اید، باید مراحل زیر را طی کنید.
 1. در ابتدا با استفاده از چاقو درون سیب زمینی حفره‌هایی ایجاد کنید.
 2. ساقه گل رز را درون آن حفره ها قرار دهید.
 3. لایه‌ای از خاک را درون گلدان ریخته و سیب زمینی را در داخل آن قرار دهید. باقیمانده خاک را روی سیب زمینی ریخته و با خاک آن را بپوشانید.
 4. بطری را برش دهید و درون گلدان بگذارید.
 5. گلدان را آبیاری کنید.
 6. پس از یک هفته گیاه شروع به رشد خواهد کرد.
رطوبت برای تکثیر گل رز
 

تکثیر گل رز در آب

یکی دیگر از روش های ریشه دار کردن قلمه گل رز، استفاده از آب است. ابتدا قلمه‌ها را در محلی با نور کم قرار دهید تا انتهای محل برش پینه ببندد.

قلمه گل رز را در داخل ظرف شفاف قرار دهید. مقدار ۱/۳ از ظرف را با آب بدون املاح پر کنید (آب را به مدت ۲۴ ساعت در محلی قرار بدید تا کلر آن خارج شود).

ریشه دار کردن گل رز در آب

هر هفته آب را بررسی کنید و هر زمان که آب کمی کدر شد؛ آب را تعویض کنید. این کار را تا زمانی که ریشه‌ها به ۲ الی ۳ سانتی متر رسیدند انجام دهید.

پس از ریشه دار کردن گل رز می‌توانید آن را به خاک منتقل کنید. در روش ریشه زنی گل رز در آب ریشه‌ها بسیار حساس هستند بنابراین در زمان انتقال به گلدان بسیار مراقب باشید.

تکثیر گل رز از طریق زخم دار کردن ساقه

می‌توان از طریق بریدن لایه رویی یکی از ساقه‌های بوته گل رز و بدون جدا سازی کامل آن، قلمه رز را ریشه دار نمود.

طرز قلمه زدن گل زر

پس از ایجاد زخم بر روی ساقه، باید با استفاده از پلاستیک مقداری خاک مرطوب شده را در اطراف ساقه بپیچید. پس از ریشه زدن رز، باید آن را از بوته اصلی جدا کرده و آن را در گلدان کاشت.

قلمه رز

در نهایت و پس از توضیح در مورد ریشه زنی و تکثیر گل رز باید گفت که بهترین روش قلمه زدن گل رز، روش خوابانیدن است. در این روش 100 در 100ای می‌توان نتیجه تلاش خود را دید. اما روش‌های دیگر به توجه و مراقبت و پیگیری زیادی نیاز داشته و ممکن است با این همه دقت، باز هم عمل تکثیر و ریشه زدن گل رز به خوبی انجام نشود. 

آیا می‌دانستید که هر رنگ گل رز، معنا و مفهوم خاصی دارد؟ برای فهمیدن نماد گل رز با رنگ‌های مختلف می‌توانید مقاله نماد گل رز و معانی واقعی هر رنگ‌ گل رز را از سایت گل و گیاه شکوفانه مطالعه کنید.

4.1/5 - (16 امتیاز)

۸ دیدگاه دربارهٔ «تکثیر و قلمه زنی گل رز»

  1. سلام دوست عزیز
   برای ریشه دهی سریعتر گل رز میتونید از کود ریشه زا استفاده کنید
   همچنین میتونید گل رزتونو در خاک قرار بدید
   تکثیر گل رز در خاک بهترین نتیجه رو میده
   اما الان هوا گرم شده و دیگه موقع قلمه زدن نیست.
   اواخر اسفند یا اوایل فروردین که موقع رشد گیاه هست باید اقدام به تکثیر گل رز کنید الان موقع مناسبی برای قلمه زنی گل رز نیست.

 1. با سلام و خسته نباشید
  زمان بهتر قلمه زنی گل رز رو فرمودین بعد از این که گل دهی به پایان برسه یعنی وقتی که گلبرگ ها شروع به ریزش کنن و گل ها پلاسیده بشن همین امروز که فعلا هیچ گلی پژمرده نشده و حتی اولین گل ها هم پلاسیده نشدن پس فعلا نمیشه قلمه گیری کرد درسته؟چون فرمودین از این طرف هم دیر شده و هوا گرم شده این دو مورد با هم تناقض ندارن؟منطقه ما هم ارومیه هست خواستم آب و هوا رو هم لحاظ کنین.با تشکر

  1. سلام دوست عزیز
   بله الان زمان تکثیر گل رز نیست. اما اگر قلمه گیری گل رز رو انجام دادید، میتونید توی خاک بکارید و شانستونو امتحان کنید.
   من بودم که ناامید نمیشدم
   اما
   زمان درست قلمه زدن گل رز اواخر اسفند یا اوایل فروردین هست.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.